Internet: Dar alebo prekliatie ľudstva?

Je internet našim sluhom alebo pánom? Do akej miery sme závislí na internete?

Využívame ho ako potrebný a zábavný nástroj alebo ako drogu? A dokážeme si predstaviť, že by sme ho v dnešnej dobe nemali?

Pred takými pätnástimi – dvadsiatimi rokmi sme bez neho existovali denne a bežným spôsobom. Áno, už v tej dobe ním viacerí ľudia disponovali, ale nedalo sa povedať, že každý, ani nie polovica. Bežný človek aktívne fungoval i bez toho, aby mal neustály prístup k wi-fi, či dokonca domácu sieť. Deti a mládež komunikovali, stretli sa, cestovali, mali prístup k médiám,… išlo to aj bez internetu. Princíp a systém doby sa pritom nijako zásadne nezmenil, zásadne sa zmenil iba po technologickej stránke.

tablety


Treba uznať, že prístup k internetu nám určite veľa vecí uľahčil, poskytol praktickejšie alternatívy a cesty, nevraviac o možnosti riešiť „dospelácke“ problémy, ako hľadanie zamestnania, prijímanie a odosielanie dôležitých úradných dokumentov e-mailom, pričom aktuálne sa začína vravieť o ceste, kedy nebude potrebné chodiť po úradoch, ale potrebné dokumenty môžeme vybaviť priamo online. A takisto nájdeme mladých šťastlivcov, ktorí sa zamestnali v IT odvetví alebo majú prácu, ktorú môžu vykonávať iba vďaka pripojeniu k internetu.


Internet poskytuje skvelé možnosti aj podnikateľom, svojej činnosti vytvoria oficiálnu webovú stránku, môžu prevádzkovať e-shop a navyše tvoriť reklamu na sociálnych sieťach, kde sa denne nachádza väčšina užívateľov z celého sveta, ale aj okolia. A pokiaľ som spomenul sociálne siete,  tie dávajú možnosť úplne každému a to v smere zaujať, zdieľať svoje zážitky a predstavy, komunikovať, zabaviť sa, nájsť cestu k druhým, objaviť starých známych, spojiť sa s rodinou na diaľku, byť v dennom kontakte s najlepšími kamarátmi, partnerom/kou,… Formou internetu dnes máme po ruke aj všetky služby, pričom si môžete napríklad objednať jedlo z okolitých reštaurácií až k Vám domov, v prípade iných služieb si prezriete cenník, zoženiete adresu, telefónne číslo, alebo niektorý podnik kontaktujete priamo mailom a máte oveľa väčšiu predstavu, čo môžete očakávať.

Má internet nejaké negatíva?

notebook


Kyberšikana, Dark Web, perverzná pornografia, internetoví podvodníci,… Za tieto veci môžu v prvom rade ľudia, internet je iba nástrojom, nie tvorcom. Druhým problémom je závislosť (od hier, sociálnych sietí, nakupovania,…) a tretím asi fakt, že drsne povedané, pohodlie zabíja. Možno nie doslova, ale činnosti, ktoré ľudia dokázali bežne pred cca 20-timi rokmi, by dnes bez internetu nemali snahu zvládnuť. Je to akoby ste domáceho psíka vypustili do veľkého a tmavého lesa, aby si poradil sám.