Stolný tenis

Charakteristika
Stolný tenis, hovorovo aj ping pong, je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad, prípadne popri sieťke na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne aby ju nemohol vrátiť. Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom. Stolný tenis je individuálny šport hraný v halách špeciálne na to určených, ale aj v klasických krytých halách, či domácnostiach kde sa dajú rozmiestniť stoly na hru.

ping pong

História vzniku

Vznik stolného tenisu siaha až do obdobia pred dvoma tisícročiami. Hra sa nazývala gossima a do Európy, z Japonska ju priniesli Angličania v 80. Rokoch 19. Storočia. Skutočným začiatkom stolného tenisu bol však tenis, ktorý jeho nadšenci snažili počas zimných mesiacov preniesť do sálového prostredia. Na stôl. Stolný tenis sa sprvu hral na rôznych rozmeroch stolov, s gumovými prípadne korkovými loptičkami a drevenými raketami. Stolný tenis ako oficiálna športová hra sa začala zavedením celuloidovej loptičky do hry, a to Angličanom J. Gibbom v roku 1899. V roku 1909 sa stolný tenis začal šíriť z Anglicka do Európy, Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česko- Slovenska. Ako pretekárska hra sa však dlho neudržal a pestoval sa viac ako spoločenská zábava. Až v roku 1920 u nás stolný tenis znova ožil a aj v ostatných európskych krajinách sa rýchlo rozvíjal a spopularizoval.

stolní tenis
 
Súťaže v stolnom tenise
Súťaže v stolnom tenise sú obzvlášť obľúbené v Ázii a Európe. Tomuto športu dominuje Čína s najvyšším počtom svetových titulkov. Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Kórea, Japonsko však majú tiež veľa svetových hráčov. Na majstrovstvách Európy a na Majstrovstvách Sveta sa hrá o titulky a medaily, ako aj o cenné body do príslušných rebríčkov.
 

Stolný tenis
Ohodnoťte příspěvek